Energetické třídy

Energetický štítek, třída energetické účinnosti

Energetický štítek je součástí balení každé klimatizační jednotky. Najdeme na něm všechny důležité informace související se spotřebou zařízení, hlavně údaj o třídě energetické účinnosti. Klimatizace se zařazují do tříd energetické účinnosti označovaných písmeny A-G dle koeficientu využitelnosti energie (výkon/příkon). Čím vyšší hodnota, tím lepší zařízení.

EER - Energy Efficiency Rating - koeficient využitelnosti energie v režimu chlazení.
COP - Coefficient of Performance - koeficient využitelnosti energie v režimu topení.

Energetické třídy 

CHLADICÍ FAKTOR (EER - ENERGY EFFICIENCY RATIO)
Chladicí faktor (EER) vyjadřuje energetickou účinnost. Je to chladicí výkon jednotky dělený množstvím elektrické energie, která je pro dosažení tohoto výkonu zapotřebí (celkový příkon). Jinými slovy, čím je hodnota EER vyšší, tím vyšší je energetická účinnost.

TOPNÝ FAKTOR (COP - COEFFICIENT OF PERFORMANCE)
Topný faktor (COP) vyjadřuje energetickou účinnost. Je to topný výkon jednotky dělený množstvím elektrické energie, která je pro dosažení tohoto výkonu zapotřebí (celkový příkon). Jinými slovy, čím je hodnota COP vyšší, tím vyšší je energetická účinnost.

Nově se zavádí tzv. celoroční účinnost SEER (chlazení) a SCOP (topení) vypočítané dle výpočtové směrnice EN14825. Písmenko "S" znamená sezonní.

Energetické třídy-1